Tardu KumanSTOA TASARIM – TARDU KUMAN

Tardu Kuman İstanbul Üniversitesi’nde  Felsefe Tarihi öğrenimini tamamladıktan sonra 1985’te Paris’e gitti. 1985-87 yılları arasında tasarlayıp ürettiği takıları Paris Galeri Epona’da sergiledi.

1989’da Atina’ya yerleşti. Takı tasarımı ve üretimi yanında, eski demir, travers ve ahşap parçalarını işleyerek ürettiği, büyük, üç boyutlu sanatsal obje ve eşyalar Atina Galeri Tria ve Galeri Miraraki’de sergilendi.

Tardu Kuman 1995’te İstanbul’a döndü ve atölyesini kurdu. Ahşabın doğal dokusunu ve formunu korumaya özen göstererek tasarladığı sanatsal obje ve eşyaları bu atölyede üretiyor ve Galatasaray’da ki yeri  Stoa’da sergiliyor.

:::

STOA DESIGN – TARDU KUMAN

Tardu Kuman graduated from Istanbul University, Faculty of Philosophy in 1985, and moved to Paris. From  85 to 87, he created his own jewellery designs and exposed them at Epona Gallery in Paris.

He then moved to Athens in 1989, where he started to work with worn out metal and various wood pieces that he would transform into large, three dimensional art objects. His creations were exposed at Tria and Miraraki Galleries in Athens.

In 1995, he moved back to Istanbul and opened his workshop. He continues to create art objects, giving particular attention to create designs that respect and enhance the wood’s natural texture and form. He is exposing his creations in Stoa, his shop in Galatasaray.